Parası olan bankaya değil, limon bahçelerine yatırıyor.

Mersin’e bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü uzun çalışmalar sonucunda, çekirdeksiz limon üretti. Dokuz ay tazeliğini koruyan ve çekirdeksiz olan bu limonlar, girişimciler için farklı bir iş modeli olabilir

 

Çekirdeksiz Limon Üreterek Para Kazanabilirsiniz

Ürünü tescilinin yapıldığını söyleyen müdürlüğün proje sorumlusu Güçer Kafa, “Dünya standartlarına göre bir ürün ürettik. Uzun süre muhafaza edilebildiği için ürünün ihracat açısından da avantajı var” diyor. Projeyi ABD’li bir firmanın yakından takip ettiğini ve şu aşamada karantina testleri yaptığını belirten Kafa, aynı projeyle Güney Afrikalı bir şirketin de ilgilendiğini ifade ediyor. Ürünü 2013 yılı sonuna kadar üreticilere sunacaklarını söyleyen Kafa, “Çekirdeksiz limon, en büyük rakibimiz İspanya ve Arjantin’le olan rekabet gücümüzü artıracak. Biz ‘küt diken’ dediğimiz en iyi limon çeşidini çekirdeksiz hale getirdik. Bu da ihracatta üreticiye avantaj sağlayacak” diyor. Mersin’e bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü uzun çalışmalar sonucunda, çekirdeksiz limon üretti. Dokuz ay tazeliğini koruyan ve çekirdeksiz olan bu limonlar, girişimciler için farklı bir iş modeli olabilir. Ürünü tescilinin yapıldığını söyleyen müdürlüğün proje sorumlusu Güçer Kafa, “Dünya standartlarına göre bir ürün ürettik. Uzun süre muhafaza edilebildiği için ürünün ihracat açısından da avantajı var” diyor. Projeyi ABD’li bir firmanın yakından takip ettiğini ve şu aşamada karantina testleri yaptığını belirten Kafa, aynı projeyle Güney Afrikalı bir şirketin de ilgilendiğini ifade ediyor. Ürünü 2013 yılı sonuna kadar üreticilere sunacaklarını söyleyen Kafa, “Çekirdeksiz limon, en büyük rakibimiz İspanya ve Arjantin’le olan rekabet gücümüzü artıracak. Biz ‘küt diken’ dediğimiz en iyi limon çeşidini çekirdeksiz hale getirdik. Bu da ihracatta üreticiye avantaj sağlayacak” diyor.

 

Lime Yetiştiriciliği

Kilosu sezonunda 5, sezon dışında 20 TL’ye kadar alıcı bulunan lime limonu, yeni bir fırsat kapısı olarak gösteriliyor. Üretimi çok zor ve sadece belli bir iklim kuşağında mümkün. Ancak pazarı hem yurtiçi hem de yurtdışında hazır… LAMAS, Molla Mehmet, Kütdiken, Enterdonat, Lisbon, Mayer ve Lime… İsimler ilk bakışta pek bildik gelmeyebilir ama ürünü hepimiz biliyoruz. Bunlar limon çeşitleri.

Çeşit sayısı bir hayli fazla. Ancak biz içlerinden sadece biri üzerinde yoğunlaşacağız. Bu Türkiye’de üretimi yok denecek kadar az olan Lime diğer bilinen isimleriyle yeşil veya misket limonu. Bu ürün son birkaç yılda dünya piyasalarında çok ciddi miktarda talep gören bir limon türü. Muhteşem bir tadı var. Kokteyllerde vazgeçilmez bir ürün. Dünya mutfaklarının birçoğunda yemeklerde ve tatlılarda da bolca kullanılıyor. Türkiye’de ise kullanımı her geçen yıl katlanarak artıyor. O kadar ki artık zincir marketlerin reyonlarında kendine özel bir yer de bulmaya başladı.

 

İhracat Artıyor

Genel olarak tabloya baktığımızda Türkiye limon üretiminde dünya dördüncüsü. Temmuz 2010 sonu ile Temmuz 2011 sonu arasındaki son sezonda 780 bin ton limon üretip bunun 465 bin tonunu ihraç ettik. Bu ihracattan Türkiye’nin kasasında 354 milyon dolar döviz girdi. Başlıca ihracat pazarlarımızsa Rusya, Suudi Arabistan, Irak, Ukrayna ve Romanya…

Limon, sıcak iklimi seven bir meyve. Bu yüzden de Mersin, Adana, Antalya ve İzmir’de yaygın olarak üretiliyor. Ancak bazı türler var ki ekonomik olmazsa da küçük çaplı olarak Doğu Karadeniz Bölgesi’nde de meyve veriyor. Rakamlardan görüldüğü üzere tadı her ne kadar ekşi olsa da üretim ve pazarlama tarafında tatlı bir sektör söz konusu

Bizim Lime limonuna gelince. Bu limon diğer akrabalarına oranla daha değerli bir ürün. Fiyatı kilo olarak 20 TL’ye kadar çıkıyor. Bu rakam hem üreten hem de satan için oldukça cazip.

Fiyatın yüksek olması üretimin azlığından. Sadece Mersin’in Anamur, Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde küçük lime bahçeleri var. Ancak diğer türlerde dünya pazarlarında büyük oyunca olan Türkiye, limede de fırsat yakalayabilir. İhracatçı, yeterli üretim olması halinde pazar sıkıntısı yaşanmayacağı görüşünde. Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak da lime üretiminin yaygınlaşması durumunda ihracatta sıkıntı yaşanmayacağını düşünüyor. Kavak, “Lime şu anda ihracatçının radarında yok. Üretim çok az olduğu için iç piyasada da yaygın değil. Ancak üretici bu meyveyi yetiştirirse fırsat yakalar” diyor.

 

Migros, Yılda 20 Ton Lime Satıyor

Limenin tüketimi her geçen gün artıyor. Pahalı olmasına rağmen tüketicinin ilgisi de her geçen gün artıyor. Halen Migros marketlerinde limenin kilosu 20 TL’den satılıyor. Migros Ticaret yetkilileri, yılda ortalama 20 bin kilo lime sattıklarını açıklıyor. Migros, satışını yaptığı limeleri ağırlıklı olarak Meksika ve Brezilya’dan ithal ediyor.