Bakan Zeybekci: 15 bin ihracatçıya yeşil pasaport verilecek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ihracatçıya verilecek destekleri açıkladı, "15 bin ihracatçımıza yeşil pasaport vereceğiz" dedi.

Denizli İhracatçılar Birliği'nin düzenlediği DENİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni yapıldı. Törene Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin yanı sıra Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Denizli Vali Vekili Ekrem Büyükata, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli AK Parti Milletvekilleri Sema Ramazanoğlu, Şahin Tin ve Cahit Özkan, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, oda başkanları, sanayici ve işadamları katıldı. Törende 2015 yılında Denizli İhracatçılar Birliği üzerinden sektörlerinde en fazla ihracat yapan 39 şirketin temsilcilerine ödülleri verildi.
Ekonomi Bakanı olarak ihracatçıların taleplerini ve verdiği sözleri yerine getirmeye çalıştıklarını belirten Zeybekci, 2017 yılında ihracata verilecek desteğin 4.5 milyar doları bulacağını vurguladı. Sanayiciye, yatırımcıya, ihracatçıya verilecek desteklerin detaylarını da açıklayan Zeybekci, "2017 yılı bütçesiyle ihracata vereceğimiz destek yüzde 1 seviyesine çıktı dolar bazında. Rahmetli Özal ihracat desteklerini başlattığında ihracat primleri önümüzdeki yıldan itibaren yürürlükte olacak. Diğer desteklerle 4.5 milyar doları bulacak bir destek. Taşıma ile ilgili maliyetlerinizi karşılıyoruz. 15 bin ihracatçımıza yeşil pasaport vereceğiz. 1-10 milyon dolara bir, 10-25 milyona iki, 25-50 milyona 3, 50-100 milyona 4, 100 milyon dolar üzerinde 5 yeşil pasaport hakkı o şirkete tahsis edilecek. Dünyada en iddialı ihracat desteklerini önümüzdeki yıllarda vereceğiz, bir önceki yıla göre artırdığınız 1 milyon dolara nakit olarak doğrudan destek vereceğiz, tekrar artırınca yeniden vereceğiz. Pazartesi günü imzaları bitmiş olur. Dünyanın en iddialı yatırım destekleri, Türkiye olarak kendi devlerimizi yaratmak zorundayız. Belirlediğimiz 8 ya da 9 sektörde belirli sektörlerde belirli kapasite kadar bedelsiz arazi gerektiği kadar tahsis edilecek. Uygun görülecek yıl kadar enerji fiyatının fiks edilmesi, kurumlar, gelir, stopaj vergisi sıfırlanacak, uygun görülecek yıl kadar uzman personelin maaşları 20 asgari ücrete kadar destek verilecek. Kaç kişi çalıştırırsa. Çok büyük bir yatırım varsa, büyük krediler bulunması gerekiyorsa faizlerini biz ödeyeceğiz, devlet olarak yüzde 40'ına kadar girip ortak olacak, 10 yıl içinde ya devrolunacak, yada devredilmek kaydıyla. Devlet olarak alım garantisi ya da o firmayı yönlendirmekle sağlık, enerji teknolojilerinde onlar bu desteği alacak. Teşviklerin yanında o firmamız diyecek ki, Adıgüzel Barajı'ndan saniyede 2 bin litre su lazım, o suyu getireceğiz, liman lazımsa liman yapacağız. Bütün bunları kapsayan kanun 9 Eylül'de Cumhurbaşkanımız tarafından onaylandı, kanun yürürlükte, inşallah Bakanlar Kurulu kararı da önümüzdeki hafta çıkacak" diye konuştu.